poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Zwierzęta, które pachną nieco inaczej...

Dzisiaj coś dla miłośników świata zwierząt. Czy wiecie, że są zwierzęta, które mimo swojej urody odstraszają swoim zapachem?
Oto kilka z nich:
1.       Skunks 
1
– wydziela cuchnący opar na odległość ponad 3 metrów w formie wytrysku, celując między oczy  . W ten sposób odstrasza potencjalnego napastnika . Substancje zawarte w tej wydzielinie mają charakter żrący i mogą powodować kilkudniową ślepotę .Zapach jest bardzo trudny do usunięcia i wyczuwalny przez wiele dni.
2.       Sęp
2
-nie ma najlepszej opinii. Jest padlinożercą. Jego nogi i dziób przesiąknięte są zapachem starego mięsa. W czasie zagrożenia wymiotują, pozbywając się nadmiaru pożywienia. Zapach wymiocin podrażnia oczy i węch atakującego.
3.       Słoń
3
-wydziela śluz, który spływa mu po pysku.
Znajduje się on w gruczołach policzkowych , które napuchnięte są do wielkości piłki do kosza.
Zapach jest bardzo silny i czuć go na odległość kilometra.
4. Wij dwuparzec
4
- podczas zagrożenia dwa podłużne gruczoły w jego ciele wytwarzają szkodliwe substancje. Nieprzyjemny zapach może doprowadzić nawet do utraty życia atakującego.
5. Lew
5
-samiec zostawia ślady wonne na ziemi, po której stąpa. W ten sposób znaczy terytorium swojego stada . Potencjalni rywale trzymają się wówczas z daleka.
6. Petrel
6
-ptak, który podobnie jak sęp żywi się padliną.
Pisklęta ptaków produkują w żołądku oleistą ciecz, której używają podczas zagrożenia, opluwając napastnika.
7. Hiena
7
-hieny wydzielają specyficzną maź, którą pozostawiają, gdzie popadnie. W taki sposób zaznaczają terytorium dla swojego klanu. Zapach jest bardzo intensywny i wyczuwalny nawet przez miesiąc dzięki czemu nie błądzą i mają przewagę liczebną, kiedy muszą zmierzyć się z królem zwierząt – lwem.
7. Lemur katta
8
-wydziela piżmowy zapach. Gruczoły zapachowe znajdują się na  nadgarstkach i przypominają gruczoły zapachowe człowieka. Samce w okresie godowym wydzielają zapach po to, by poinformować rywali, że wybrane samice są zajęte, znacząc tym samym swoje terytorium. Samce wcierają w ogon wydzielinę z  nadgarstków , a podczas pojedynku ,,na ogony” roztrzepują zapach .
9. Leniwiec
91
-w jego sierści żyją różne gatunki chrząszczy i roztoczy, więc nie ma co się dziwić, że zapach chroni go przed drapieżnikami o delikatnym powonieniu…
10. Strzel bombardier
10
-w sytuacji zagrożenia wytryskuje w stronę napastnika ciecz o tem. 100 stopni  Celsjusza. Celem  najczęściej jest ropucha lub żaba.
A Wy, jakie znacie zwierzęta  o nieprzyjemnym zapachu ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz