środa, 29 kwietnia 2015

Sfinks i jej straszliwa zagadka - mitologia dla dzieci.

Zainteresowanie mitologią Oliwki zrodziło się całkiem niedawno, kiedy usłyszała o zagadce Sfinksa…

Od tamtej pory wszystko się zmieniło. ..świat starożytnych greckich bogów zawładną jej życiem;-)

Podążając za nowymi zainteresowaniami dziecka wypożyczyłam z biblioteki Najpiękniejsze mity greckie wydawnictwa ,,Media Rodzina”. 
Książka wydana w 2008 roku, przetłumaczona z języka niemieckiego  i opowiedziana przez D. Inkiow.  
Oprawa twarda , 165 stron.



Najpiękniejsze mity greckie są zbiorem najciekawszych i  najsłynniejszych mitów znanych na całym świecie wystarczy  tylko wspomnieć: Jabłko niezgody, Koń trojański, Wyspa syren, Sfinks i jej straszliwa zagadka.  

Każda historia opowiedziana jest prostym i zabawnym językiem. 
Wiele w niej humoru, dowcipu i frazeologii.





Opowieści o olimpijskich bogach, prawdziwych bohaterach, istotach mitycznych, zemście Erosa na Apollu, odważnych podróżach Odyseusza,  pobudzają naszą wyobraźnię i skłaniają do dalszych refleksji na ten temat... 
Po takiej lekturze trudno nam zasnąć..., chciałoby się dłużej i więcej... niestety jutro ;-) czeka nas przedszkole...


Podczas czytania zwracają naszą uwagę  kolorowe ilustracje, ujęte w  sposób żartobliwy,  dowcipny historie i bohaterowie. 




Książka jest niezwykła i z pewnością zadziwi każdego. 

Świetnie sprawdza się jako tekst do głośnego czytania. 

Polecamy starszym przedszkolakom ;-)

Post powstał w ramach projektu Przygody z książką 2


piątek, 24 kwietnia 2015

Cykl wody w przyrodzie- dla najmłodszych dzieci

W jaki sposób najprościej zobrazować dziecku powstawanie deszczu? 

Wystarczą nam do dyspozycji symbole obrazkowe: słońce, deszcz, wiatr, chmura oraz pejzaż.  

Ja użyłam gotowych sylwet , które znalazłam w gazetce, ale frajdą dla dziecka będzie je zrobić samodzielnie lub z pomocą osoby starszej.

Kiedy mamy gotowe wszystkie sylwety przechodzimy do omówienia historyjki.

Ja zrobiłam to tak:

Słońce podgrzewa wodę i przekształca ją w parę.




Para unosi się i tworzy chmury.


Chmury przemieszczają się z pomocą wiatru i , kiedy się spotykają, dochodzi do ich zderzenia, po czym przekształcają się w deszcz.



Myślę, że to najprostszy i najłatwiejszy sposób przedstawienia dziecku obiegu wody w przyrodzie ;-)









wtorek, 21 kwietnia 2015

Pomóżmy orangutanom- wzruszająca i prawdziwa historia



Wychowanie dzieci to jeden z naczelnych obowiązków rodziców. Każde dziecko pragnie czuć się bezpieczne, szczęśliwe  i kochane. A  każda matka i każdy ojciec  chce mu  takie warunki stworzyć. Ale, co zrobić, kiedy tego nie możemy uczynić ? Kiedy walczymy z przeciwnościami losu? Kiedy ciągle czujemy się zagrożeni? Czy możemy coś zrobić?


mama z orangutankim
Czy możemy pomóc orangutanom?
Oto kilka informacji na ich temat:
W języku malezyjskim Orang Hutan  ,,człowiek leśny”  niemal całe życie spędza na drzewie. Zamieszkuje Azję południowo – wschodnią, a dokładnie Borneo i Sumatrę. Żyje w lasach tropikalnych, ,gdzie żywi się owocami, liśćmi, jajami ptaków, termitami i owadami.
orangutanek sam
Orangutany to jedyne małpy człekokształtne. Obecnie dzielone na dwa gatunki:
orangutana borneańskiego
orangutan1
i orangutana sumatrzańskiego
ok
Więcej o orangutanach, trybie życia, wyglądzie, zachowaniu itp. znajdziecie na stronie WWF.pl klik. Tam także ściągniecie m.in. tapety, e- kartki z orangutanami.
Od dawna mówi się, że orangutany to wymierający gatunek.
100 lat temu żyło ich ok 230 tys.Dziś populacja spadła do połowy.
Dlaczego tak diametralnie?
Ponieważ ich naturalne środowisko jest niszczone wycinane i wypalane przez ludzi. Ponadto powszechnie wiadomo , że kwitnie handel małymi orangutanami, które są wywożone i sprzedawane do bogatych domów.
Żeby pojąć maleństwo  rodziny orangutanów po prostu są zabijane….
Aby pokazać tragedię ich losu organizacja ekologiczna Greenpeace ,,oskarża” koncern P&G( który wyświetlił film o roli matek we wspieraniu swoich dzieci) o wycinkę lasów , skąd pochodzi olej palmowy do produkcji kosmetyków przez co cierpią zwierzęta, a w szczególności orangutany, które giną.
W dalszej części można zobaczyć jak przebiega wycinka i jakie połacie ziemi już zostały wycięte.  Kliknijcie spot . Podczas oglądania można uronić łzę… klik.
Czy orangutany przetrwają??
Jeśli ktoś ma potrzebę pomocy orangutanom wszelkie informacje znajdziecie tu klik, a także tu klik.
Poza tym polecamy film Martyny Wojciechowskiej ,,Kobieta na krańcu świata. Borneo” znajdziecie na YouTube.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Zwierzęta, które pachną nieco inaczej...

Dzisiaj coś dla miłośników świata zwierząt. Czy wiecie, że są zwierzęta, które mimo swojej urody odstraszają swoim zapachem?
Oto kilka z nich:
1.       Skunks 
1
– wydziela cuchnący opar na odległość ponad 3 metrów w formie wytrysku, celując między oczy  . W ten sposób odstrasza potencjalnego napastnika . Substancje zawarte w tej wydzielinie mają charakter żrący i mogą powodować kilkudniową ślepotę .Zapach jest bardzo trudny do usunięcia i wyczuwalny przez wiele dni.
2.       Sęp
2
-nie ma najlepszej opinii. Jest padlinożercą. Jego nogi i dziób przesiąknięte są zapachem starego mięsa. W czasie zagrożenia wymiotują, pozbywając się nadmiaru pożywienia. Zapach wymiocin podrażnia oczy i węch atakującego.
3.       Słoń
3
-wydziela śluz, który spływa mu po pysku.
Znajduje się on w gruczołach policzkowych , które napuchnięte są do wielkości piłki do kosza.
Zapach jest bardzo silny i czuć go na odległość kilometra.
4. Wij dwuparzec
4
- podczas zagrożenia dwa podłużne gruczoły w jego ciele wytwarzają szkodliwe substancje. Nieprzyjemny zapach może doprowadzić nawet do utraty życia atakującego.
5. Lew
5
-samiec zostawia ślady wonne na ziemi, po której stąpa. W ten sposób znaczy terytorium swojego stada . Potencjalni rywale trzymają się wówczas z daleka.
6. Petrel
6
-ptak, który podobnie jak sęp żywi się padliną.
Pisklęta ptaków produkują w żołądku oleistą ciecz, której używają podczas zagrożenia, opluwając napastnika.
7. Hiena
7
-hieny wydzielają specyficzną maź, którą pozostawiają, gdzie popadnie. W taki sposób zaznaczają terytorium dla swojego klanu. Zapach jest bardzo intensywny i wyczuwalny nawet przez miesiąc dzięki czemu nie błądzą i mają przewagę liczebną, kiedy muszą zmierzyć się z królem zwierząt – lwem.
7. Lemur katta
8
-wydziela piżmowy zapach. Gruczoły zapachowe znajdują się na  nadgarstkach i przypominają gruczoły zapachowe człowieka. Samce w okresie godowym wydzielają zapach po to, by poinformować rywali, że wybrane samice są zajęte, znacząc tym samym swoje terytorium. Samce wcierają w ogon wydzielinę z  nadgarstków , a podczas pojedynku ,,na ogony” roztrzepują zapach .
9. Leniwiec
91
-w jego sierści żyją różne gatunki chrząszczy i roztoczy, więc nie ma co się dziwić, że zapach chroni go przed drapieżnikami o delikatnym powonieniu…
10. Strzel bombardier
10
-w sytuacji zagrożenia wytryskuje w stronę napastnika ciecz o tem. 100 stopni  Celsjusza. Celem  najczęściej jest ropucha lub żaba.
A Wy, jakie znacie zwierzęta  o nieprzyjemnym zapachu ?

Martynka - sympatyczna dziewczynka

Książki kochamy, książki czytamy, o książki dbamy.... spóźnieni, chcemy dołączyć do do wspólnej ,,Przygody z książką 2".

PrintTradycją w naszym domu jest wieczorne czytanie…W tej chwili jesteśmy na etapie czytania serii książek o Martynce, sympatycznej dziewczynce, której towarzyszą liczne zabawne przygody.
DSC07102
Martynka uczy jak opiekować się zwierzętami, młodszym rodzeństwem…,  pomaga w domu, sprząta, gotuje, urządza przyjęcia, świętuje,  …., uczy tolerancji wobec rówieśników, osób starszych, dzieci innej rasy…, podróżuje, fantazjuje ma bogatą wyobraźnię… DSC07104 DSC07105DSC07104DSC07105
Uwagę Oliwii przyciągają barwne ilustracje i z humorem opowiadane historie.
Polecam książki z tej serii wszystkim dziewczynkom, ale chłopcy też znajdą coś dla siebie :-)
Książka, która nie nudzi rozwinie pasję czytania!

Coś dla zdrowia- domowa hodowla ziół

Świat przyrody budzi duże zainteresowanie Oliwii. Ostatnio, będąc na giełdzie kwiatowej zainteresowała się  aromatycznymi ziołami. Nie tylko oglądała i dotykała , ale również wąchała i smakowała.  Postanowiłam zatem przybliżyć jej świat ziół. Rozpoczęłam od Atlasu ziół krajowych Arkadiusza Iwaniuka, w którym autor zapoznaje nas ze zastosowaniem ziół , produkcją surowców zielarskich z roślin uprawianych w ogrodzie lub dziko rosnących. Potem obejrzałyśmy książkę  Zioła w kuchni  Lehary Gabriele,  w której znalazłyśmy wiele cennych wskazówek jak uprawiać zioła na balkonie i parapecie.
Wierząc w dobroczynne działanie ziół  postanowiłyśmy założyć  mini ogródek z ziołami.
8
Na początku oglądałyśmy nasiona ziół, porównywałyśmy kolor, wielkość, kształt.
1
Potem Oliwia czytała nazwę zioła i dopasowywała obrazek do odpowiednich nasionek.
4 5
Następnie wysiała nasiona do plastikowych doniczek i podlała.
6
Na koniec wbiła odpowiednie etykiety.
Teraz będziemy pielęgnować… i z niecierpliwością czekać na upragnione zioła :-)

niedziela, 19 kwietnia 2015

Zakręcona pisanka- zabawa matematyczna

Dzisiaj w przedszkolu Oliwka nie była, więc pokusiłam się o wspólną zabawę.
Już od dawna córeczka zainteresowana była cyframi, liczbami i znakami matematycznymi. W tej chwili ma 6 lat , a we wrześniu idzie do I klasy. Nie pokusiłam się o odroczenie dziecka, choć jestem przerażona i nie wiem, czy nie będę tego żałowała.
Program wychowania przedszkolnego nieco się zmienił, nie wymaga się od dzieci rozwiązywania działań matematycznych, stosowania cyfr. A jednak dzieci są bardzo nimi zainteresowane . No, więc nie mogłam odmówić córce ich poznawania .
Celem naszej zabawy było wspólne i miłe spędzenie ze sobą  czasu. Dodawanie i odejmowanie na konkretach ,zapisywania działań i stosowanie znaków.
Materiały, które potrzebowałyśmy do zabawy:
1 2
Oliwka przy pomocy strzałki ustalała liczbę wskazanych oczek na jajkach.
3
Potem tyle samo papierowych jajek układała przed sobą. Robiła to dwukrotnie. Po tych czynnościach sumowała jajka. Podawała ich liczbę.
46
Wybierała odpowiednie cyfry i znaki, zapisując działania.
57
Najpierw dodawała papierowe jajeczka.
8 Potem odejmowała papierowe jajeczka.
9
Na końcu nie używała już papierowych jajeczek zastępowała je cyframi.
Zabawa nie miała końca. Za każde dobrze wykonane działanie nagradzałyśmy się punktami, czekoladowymi jajeczkami :-)

sobota, 18 kwietnia 2015

Samogłoski i spółgłoski

Pewnego dnia córka zadała pytanie:
-Mamusiu co to ,,jest” samogłoski?
Oliwia bardzo mnie zaskoczyła tym pytaniem, bo w przedszkolu o tym się nie mówi…a tu taka niespodzianka.
No, więc córka powtórzyła kilka słów po mnie np.:  lato, kotek, stokrotka, góry, lizak, lunapark . Okazało się, że to bardzo proste.
Potem wymawiała te same słowa, ale bez samogłosek np.: lt, ktk, stkrtk, gr, lzk, lnprk .
To jednak okazało się trudne…
Później poprosiłam Oliwkę o wskazanie brakujących głosek w/w słowach.
Wymieniła: a, o, e, ó, y, i, u. Wtedy wyjaśniłam, że to są samogłoski i tworzą sylaby. Następnie powiedziałam, że słów nie da się wypowiadać bez samogłosek.
Zwróciłam także uwagę Oliwki na pozostałe głoski, które nazywamyspółgłoskami.
(Oliwia nie miała problemu z tym zadaniem ponieważ prawidłowo głoskuje i sylabizuje)
Następnie wykorzystałyśmy grę edukacyjną Literka do literki
1

(w nieco innej formie jak należy) córka wybierała spośród rozsypanego alfabetu samogłoski i układała pod napisem samogłoski.
26 


5
34
I to byłoby na tyle…mam nadzieje , że na dłuuuugo zapamięta, co to są samogłoski ;-)